Categories
Insights Teachings

Zona Tehnica II

Dincolo de aparenta violenta, calea martiala e un drum catre un TU mai puternic, mai increzator in fortele proprii, mai intelegator si nu in ultimul rand mai echilibrat. Practicantul modern nu difera prea mult de cel din vechime. Studiul ar trebui sa se axeze pe aceleasi zone de dezvoltare, daca arta martiala pe care o practici e cu adevarat autentica.

Autenticitatea in arte martiale e simplu de inteles, Eficacitatea Tehnica, impreuna cu Evolutia Spirituala. Ce ar trebui sa contina antrenamentul martial?

 


Pregatirea fizica de baza
Bazata atat pe exercitii de flexibilizare cat si de forta specifica. Cu cat folosim mai mult corpul singur si miscari cat mai specifice martialului, cu atat mai eficienta va fi aceasta pregatire.

 


Dezvoltarea fortei crude
Ea e de o mare importanta, aici punandu-se bazele tehnice ale structurii.‎ Acest antrenament de impact se face folosind saci si paduri. Oricat ar evolua un practicant, fara forta cruda el nu va fi un luptator eficient.

 


Antrenamentul specific de lupta.
Acest tip de antrenament este inima pregatirii tehnice. Se face invatand sa lupti cu partenerul de antrenament prin exercitii progresive de sparring. La acest tip de antrenament sunt recomandate protectii nerestrictive pentru toate zonele de impact.

 


Pregatirea de lupta cu arme contondente si taioase.
Aceasta zona de antrenament este foarte importanta si ajuta practicantul sa fie introdus si mai adanc in practica martiala. Acest tip de antrenament este foarte practic pentru realitate si ajuta indirect evolutia practicantului chiar si in zona fara arme.

 


Antrenamentul mental 
Lupta noastra, a omului modern e de cele mai multe ori psihica. In relatii, la locul de munca, pe strada etc. Practica martiala spune ca ”Invatam sa luptam, pentru a nu mai avea nevoie de lupta”. Nu ne antrenam pentru a deveni oameni violenti, ci din contra, pentru un echilibru mai bun si pace interioara. Antrenamentul specific mental, ca si cel de sparring, ne ajuta sa atingem mai usor acel echilibru psihic si fizic.

 

Scoala de Sento va asteapta cu drag in familia Sento, sa pasiti pe calea martiala, calea pacii, fortei si intelegerii in cluburile sale din Cluj si Constanta.

Scoala de Sento
”We Raise Warriors”.. of Peace

Leave a Reply

Your email address will not be published.