Categories
Istoric

MMA-ul si sexul frumos

Multa lume, cand vorbeste de arte martiale, se gandeste in exclusivitate la barbati. Realitatea este ca beneficiile venite din practicarea artelor martiale sunt la fel de importante pentru femei.

Una din conceptiile gresite este faptul ca femeile ar fi slabe. Practicarea unei arte martiale functionale, ii reda femeii increderea in ea, in fortele proprii, in ce poate ea face cu adevarat.

O femeie care practica artele martiale are o imagine de siguranta si frumoasa despre ea insasi. O incredere care nu-i poate fi luata de nimeni. Nici de un sef care ii face avansuri gratuite, nici de un alt coleg de munca de sex masculin, nici chiar de propriul prieten sau sot.

Beneficiile practicarii artelor martiale se extind dincolo de latura fizica, desi si acolo vor fi mari schimbari. Femeile practicante de arte martiale devin mai tenace, mai sigure pe ele si chiar mai puternice fizic.

Predate cu o metodologie propice si progresiva, artele martiale pot deveni o cale si un prieten pentru orice femeie dornica de mai multa incredere in fortele proprii.

La Scoala de Sento, nu avem barbati si femei, ci doar indivizi dornici de autoperfectionare. Pentru noi, fiecare membru este la fel de important, fiecare avand propriile lui caracteristici. Ii ghidam pe toti in functie de make-up -ul lor, fiecare pas fiind important in dezvoltarea si perfectionarea lor ca practicanti ai caii martiale.

Femeile sunt foarte puternice. Le asteptam cu drag la Scoala de Sento sa ne aducem aportul in autodescoperirea lor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.