Categories
Insights Teachings

Ingredientele luptatorului “modern”

De-a lungul anilor de predare, am fost intrebat in mod repetat, in special de incepatori: “Cum ma apar cand oponentul ma ataca repede si n-apuc sa fac nimic?”

Pentru necunoscatori lupta pare un labirint intortocheat, un haos, caruia nu-i prea poti face fata. Intr-adevar, lupta reala fara restrictii nu e ceva simplu, si nu poti evolua cu adevarat decat sub indrumarea cuiva cu experienta si care are un sistem de predare prin care sa evoluezi constant. Sa incepem cu inceputul. Va sugerez un scenariu (mentionez ca trebuie sa va puneti in acest scenariu la timpul prezent). Aveti 3 adversari si datorita conditiilor sunteti in imposibilitatea de a fugi. Ce faceti?

Sansele voastre sunt mici, dar daca nu luptati sunt ZERO! Deci veti lupta cu tot ce aveti in instinctele voastre antrenate mai mult sau mai putin.

In situatii limita, omul invata foarte mult despre el insusi. Desi e doar un scenariu imaginar, realizati ca daca nu ripostati, sunt sanse sa fiti omorati. Atunci iese din om spiritul razboinicului. Acest ingredient il avem cu totii. Trebuie doar sa il intelegem.

 

Deci, aveti un prieten mereu cu voi, acela este spiritul de razboinic, care si el trebuie pregatit si forjat “under fire”, ca si un otel al unei katana. Acum sa ne imaginam ca in aceeasi situatie nu suntem singuri ci cu un campion de mma impotriva acelori 3 atacatori. Parca incep sa va creasca sansele si hotararea de lupta, nu? De ce? Simplu: pentru ca un campion de mma reprezinta ani de antrenament fizic, mental si tehnic care il fac un luptator mai eficient. Deci tehnica si antrenamentul fizic si mental ii dau un avantaj fata de voi. Concluzia? Fiti si voi ca el: antrenati-va fizic, mental si tehnic pentru a intelege mai bine lupta si automat a va insusi tehnici eficiente. Deci al doilea ingredient al unui luptator este antrenamentul si tehnica.

 

 

Acum imaginati-va aceeasi situatie, doar ca nu sunteti singur ci cu un maestru de arte martiale care toata viata lui asta a facut. Sansele continua sa va creasca? De ce? Pentru ca o asemenea persoana si-a dedicate viata evoluarii spirituale pe cale martiala, si daca ales-o bine, el a inteles lupta la cu totul alt nivel. Mai mult de atat, fata de mma, care este o metoda eficienta de lupta, totusi lupta reala poate contine lucruri care nu exista in mma. De exemplu: lovituri interzise, arme contondente si taioase. Cel care studiaza calea martiala atat tehnic cat si spiritual cu sinceritate are raspunsuri pentru mult mai multe situatii decat un sportiv care lupta la o anumita categorie cu anumite reguli. Deci al treilea ingredient este evolutia dincolo de restrictiile sportive, gen reguli, categorii de greutate, echipament de protectie etc.

 

Va asteptam cu drag la cluburile Scolii de Sento din Cluj si Constanta , sa patrundeti tainele artelor martiale si va vedeti frumusetea martialului dincolo de aparenta violenta.

SCOALA DE SENTO
‘We Raise Warriors’

Antrenor – Vlad Petrea – 0740 929 388

Leave a Reply

Your email address will not be published.