Categories
Insights

De ce Mixed Martial Arts – Continuare

continuare..

Esenta fratii mei! … In cate feluri putem lansa o lovitura circulara de picior? Si cam care ar fi cea mai eficienta si de ce? Si se numeste apoi Circular Kick sau Hook Kick si gata cu prostiile, ani pierduti.

Aceasta articol are ca scop o intelegere mai buna a ceea ce este MMA ca sport si sistem de autoaparare
Mult prea multa lume crede ca MMA inseamna BJJ(brazilian ju-jitsu) sau ground grappling.

MMA studiaza atat lupta IN PICIOARE DE DISTANTA, LUPTA IN PICIOARE CORP LA CORP, cat si LUPTA LA SOL.

LUPTA IN PICIOARE e o forma de kickboxing destul de diferita fata de kickboxing-ul de ring, cu manusi mari. La inceputurile MMA-ului luptatorii de striking, in preponderenta kickboxeri dar nu numai, au fost invinsi de practicanti de bjj.
Vremurile acelea au apus demult aparand o noua forma de MMA KickBoxing foarte puternica si eficienta atat in octogon cat si pe strada.

Una dintre diferentele esentiale a fost dezvoltarea striking-ului antigrappling pentru a nu mai permite grapplerilor clinch ul atat de usor si odata cu el take-down-ul pentru initierea luptei la sol.


Mai mult decat atat, exista o destul de mare diferenta intre bjj sau ground grappling fata de LUPTA LA SOL – GroundFighting.
Una dintre aceste diferente este existenta loviturilor care schimba dramatic sistemul de antrenament pentru o lupta reala. Asta nu inseamana ca nu raman controlul pozitiei si tehnicile de grappling ca principii importante pentru lupta la sol.

Deci acele scoli care predau bjj si ring kickboxing ca fiind MMA mai au inca de facut multi pasi, iar cei care se tem ca MMA-ul inseamna numai lupta la sol, pot veni sa-i ajutam sa invete cu adevarat MMA, plin de striking anti-grappling dar si groundfighting autentic.

Deci MMA nu inseamna GRAPPLING!!
Inseamna Striking, Kicking, Clinching, Grappling, GroundStriking

Daca v-ati saturat sa dati numai la sac, dar fara prea multe progrese;
Daca v-ati saturat sa nu aveti incredere in fortele proprii;
Daca antrenamentele voastre par sa fi stagnat si nu mai vedeti rezultate;
SCOALA DE SENTO vine sa schimbe toate aceste lucruri pentru voi ptintr-un antrenament pragmatic, intr-un club caruia ii pasa de membrii sai si cu o experienta de mai bine de 20 de ani in mma si lupta totala integrata.

Pentru a incepe antrenamentul, va asteptam pe strada Bucuresti nr. 15, Cluj-Napoca. Contact: 0740 929 388

Leave a Reply

Your email address will not be published.