Categories
Insights Trainer

De ce Mixed Martial Arts – Introducere

De ce MMA se intreaba oamenii interesati in practicarea artelor martiale. De ce nu alta arta martiala ‘cu traditie’, sau de ce nu box sau lupte greco romane. Nu e faptul ca nu-mi place kickboxing-ul, sau kiokushin-ul sau oricare alta arta martiala. 

 

 

Doar ca atunci cand te antrenezi cu multe reguli, devii expert intr-un format nerealist, pierzand din vedere multe defensive si multe alte tehnici de lupta.

Manusile de box, lipsa shoot clinch-ului, restrictionarea loviturilor la cap sau la sol si multe alte reguli, creaza un fals sens al realitatii. Sa nu uitam totusi, artele martiale sunt martiale, de lupta, acea lupta totala pe care ne-o ofera realitatea.

Sunt exemple multiple in acest sens, unul chiar Ramon Dekkers, unul dintre cei mai mari kickboxeri ai lumii care a pierdut in mma fara sa poata atinge oponentul cu nici o lovitura.

Un alt exemplu chiar aici:

O sa intreb doar atat: tehnicile voastre de lovire pot sau nu sa loveasca o tinta in miscare? …daca da, cam in ce procent?
Si voi continua cu inca o intrebare: pe ce se bazeaza ‘grappler-ul’? Shoot-clinch, da? Deci.. daca nu pot lovi o tinta in miscare si oponentul ajunge in clinch… ce valoare mai are  ‘stand-up’ ‘striking-ul’ – lupta in picioare invatata?

Tot ce vreau sa spun este: antrenati-va complet si total, folosind tehnici cu bratul, piciorul si de clinch, in picioare si la sol, fara multe restrictii, si folosind echipament de protectie care nu va restrictioneaza miscarile (ex:manusi de mma vs. cele de box).

Principiile Scolii de Sento ne invata ca exista niste legi universale ale luptei reale, indiferent de stil si reguli. Acestea ar trebui cautate de cel care se doreste un luptator complet… nu idei stilistice… asa cum ajunsese Dan Inosanto la un moment dat sa predea J.K.D…. ”incepem cu un Boxing Jab, continuam cu un Wing Chun Trap, apoi un Kali Elbow si un Thai Kick”… si as putea sa adaug eu cu un Sambo Throw si un Bjj Kimura… COME ON!!!!

Continuarea in curand…

Leave a Reply

Your email address will not be published.