Categories
Insights Trainer

Artele Marțiale – Razboinicii Pașnici

Traim intr-o societate in care non-valorile sunt asa zisele valori, in aceasta epoca de contradictii, ce mai inseamna sa pasesti pe calea martiala, sa fii un razboinic, un luptator?

In primul rand traditia martiala moderna este sa fii un razboinic al pacii, cineva care lupta pentru armonie si echilibru.

Practicand artele martiale moderne este o veche traditie de autoperfectionare, cautand echilibrul interior. Cum spunea Bruce Lee, tehnica este orientata in doua directii: impotriva celui care vrea sa strice armonia lucrurilor dar si inspre interior, impotriva propriilor slabiciuni, emotiilor negative si distrugatoare.

De aceea, practicantul de arte martiale, razboinicul modern trebuie sa caute acel echilibru interior si autoperfectionarea in competitia cu el insusi in primul rand si apoi a unui adversar intr-un campionat.

Ca antrenori ne revine datoria sa ajutam practicantii, prin antrenament , sa inteleaga ca nu sunt doar niste sclavi neinsemnati la niste joburi controlate de cei in conducere, ci indivizi puternici, capabili si importanti, indivizi unici, fiecare in felul sau special si diferit.

Antrenamentul martial ne poate aduce aminte de cine suntem cu adevarat, si ne poate ghida pe tot intinsul vietii, respectand adevaratele valori ale vietii. Fiecare antrenament terminat este o victorie personala, inca un pas catre un tu mai bun. Asa ca ar trebuie sa ne bucuram si  sa celebram viata si asa, pe calea martiala.

Nicicand nu a fost mai multa nevoie de redescoperirea esentei puternice a individului ca acum. Urmand aceasta cale de autodescoperire putem devein mai fericiti si impliniti.

Vrei sa te alaturi in calirea razboincului interior? Alatura-te la evenimentul de luna aceasta la Scoala de Sento: https://www.facebook.com/events/2263507587206282/

Leave a Reply

Your email address will not be published.